Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Днес празнуват соколарите

сокол, соколар, соколарство, ястреб, орел, грабливи птици, хищни птици, свети мъченик Трифон, православие

Честит свети мъченик Трифон!

     На този ден, според църковния календар православните християни празнуваме деня на св. мчк. Трифон.

Все повече хора разпознават този православен светец не само като покровител на лозята и лозарите, но и на разрастващата се и вече не чак толкова малка Соколарска общност.
Според древното предание руският цар Иван Грозни, който бил голям любител на ловът с хищни птици и най-вече на този със соколи, по време на лов в известното с богатия си воден дивеч село Напрудное (днес северно предградие на Москва, в района на Рижката гара) загубил своя любим северен сокол - красива и рядка птица.

За царската птица отговарял младият соколар Трифон Патрикеев от рода на князете Патрикееви. Отчаян от загубата й, цар Иван Грозни заповядал на соколарят Трифон да намери неговия пернат любимец в тридневен срок и го заплашил, че, ако не спази тази негова заповед и се върне с празни ръце, го очаква смърт.

Три дни младият Трифон търсил безуспешно птицата в Соколарската гора. В края на дадения му срок той приседнал уморен на склона при хълма на Голямото езеро и задрямал от изтощение. Насън му се явил св. Трифон възседнал бял кон със сокол на дясната ръка и му казал: "Стани, вземи този сокол и прославяй Бога!", а после му дал наставления, къде да намери птицата - на една ела в Митищенската гора. Соколарят се сепнал и тутакси скочил. По указанията на светеца хукнал да я търси и не след дълго намерил дървото, а на върха му видял изгубения сокол. Без да се бави той извикал птицата, сложил я на ръкавицата си и поел обратният път към двореца.

Занасяйки ценната птица на царя соколарят Трифон спасил и живота си. В памет на това чудно избавление от сигурна смърт, Трифон Патрикеев построил на мястото, където му се явил св. мчк. Трифон, първоначално малък параклис, а по-късно и църква, която съществува и до днес и се отнася към ХVІ век. На стената й има интересна фреска - св. мчк. Трифон с кацнал бял сокол върху дясната ръка. Това е т. нар. "руска икона" на св. Трифон. Днес оригиналът й се съхранява в Третяковската галерия.

Впоследствие такива изображения на св. Трифон със сокол станали много разпространени, като на някои от тях дори имало надпис "Св. мчк Трифон соколарят". Разбира се, както знаем от агиографията на св.мчк.Трифон, той не е бил соколар. А Трифон Патрикеев не е канонизиран за светец.

Православните соколари по целия свят и най-вече соколарите от славянските държави, много почитат св.мчк.Трифон като свой закрилник, застъпник и молител пред Бога.

 

Честит празник, скъпи Соколари!